Zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi

 

Najbardziej sprzyjającymi miesiącami do jazdy na snowboardzie i nartach to zdecydowanie luty i marzec, kiedy wiemy, że dłuższy dzień i więcej słońca zapewnią nam więcej frajdy z jazdy na śniegu.

Dlatego też musimy pamiętać o skutecznej ochronie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zwłaszcza, że na wysokościach górskich przenikalność promieni UV jest dużo wyższa i co 300 m zwiększa się o 4%. Przebywając wyżej odczuwamy intensywniejsze nasłonecznienie, a atmosfera jest znacznie rozrzedzona.

ochrona przed uv na stoku

Dodatkowo odbijające się od śniegu i lod u słońce, ma niekorzystny wpływ na nasze oczy, dla których skuteczną ochroną będą okulary słoneczne z bocznymi ściankami i obowiązkowym filtrem UV.

Dla wielu aktywnych sportowców słońce to symbol radości i życia, ale nie można zapominać, że stanowi ono poważne zagrożenie dla skóry i oczu. Niewłaściwa ochrona oczu podczas jazdy będzie skutkowała łzawieniem, uszkodzeniem rogówki,a nawet śnieżną ślepotą. Nawet najmniejszy, nie zabezpieczony fragment ciała, spowoduje skutki uboczne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Każdy entuzjasta sportów zimowych musi pamiętać o zimowej osłonie, zabezpieczając się nie tylko preparatami pielęgnacyjnymi, ale też odpowiednimi akcesoriami narciarskimi.

Skuteczną ochroną dla oczu, które są delikatne i wrażliwe, będą profesjonalne gogle narciarskie i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia narciarza czy snowboardzisty. 

Światło jest kilkadziesiąt razy silniejsze na dużych przestrzeniach niż na nizinach. Dlatego tak ważne jest, aby jakość zakupionych gogli i okularów była sprawdzona i zaufana, a nie przypadkowa. To ma ma celu, zagwarantowanie lepszej widoczności, prawidłowej ochrony przed oślepieniem i uniknięcia ewentualnej kolizji z innymi użytkownikami stoku podczas jazdy.

Kupując gogle narciarskie wybierz sprawdzonego producenta, by mieć pewność gwarancji i prawdziwej informacji o produkcie. Dobre gogle, to te z podwójną bądź wymienną szybą, które dają możliwość dopasowania koloru okienka do warunków pogodowych. Najlepiej jeśli powleczone będą powłoką, chroniącą przed zaparowaniem. prominnie słoneczne na stoku

 

Podobne kryteria wyboru dotyczą okularów narciarskich. Okulary firmowane znaną marką, zapewnią właściwą ochronę. Zwykłe, przeciwsłoneczne, nawet jeśli są markowe, nie zabezpieczą oczu przed promieniowaniem, jakie odbija śnieg. W górach ważne jest używanie okularów z zasłoniętymi bokami.

Jeśli jesteście już posiadaczami kasku narciarskiego, pamiętajcie, że wybierajac gogle czy okulary narciarskie, muszą one być kompatybilne, współgrać ze sobą. Pasować do siebie nie tylko kolorystycznie, ale przede wszystkim kształtem. Kask narciarski ma zadanie osłonić czoło i zatoki przed chłodem i wiatrem. Natomiast, by zapewnić prawidłowe dopasowanie, zapięcie z tyłu kasku narciarskiego musi równać się szerokości paska gogli.

Ale zimowa ochrona skóry to również pielęgnacja kosmetyczna twarzy, mająca na celu odpowiednie natłuszczenie i odżywienie. To sposób na zapobieganie zaczerwienieniom i wysychaniu naskórka, pękaniu ust i niebezpiecznym odmrożeniom.

Nawet jeden dzień na słońcu bez osłony wystarczy, aby zafundować sobie poparzenie słoneczne i mieć długotrwały problem. Tylko odpowiednie odżywienie skóry uchroni ją przed uszkodzeniem.

Wybierając ochronny krem na zimę, należy pamiętać o nawilżeniu, natłuszczeniu i wysokiej zawartości filtrów UV. Kremy o gęstej konsystencji, dostosowane do niskich temperatur są szczególnie polecane w warunkach górskich.

gogle narciarskie oakley

Występująca warstwa lipidowa na powierzchni skóry to bariera ochronna przed zimnem, wiatrem, utratą wody i wysuszeniem. Ważne więc, aby tłusty krem zabezpieczał całą twarz. Często przecież w chwili przerwy zdejmujemy kask narciarski i gogle.

Nie możemy zapominać też o ustach, których powierzchnia pozbawiona gruczołów tłuszczowych, szybko wysycha i narażona jest na pękanie. Wskazana zatem pielęgnacja ust sprawdzonymi, jakościowo dobrymi pomadkami do ust, również z filtrami UV. To zabezpieczy nas przed bolesnymi podrażnieniami. Najlepszym preparatem dla ust są pomadki, tworzące ochronny film na powierzchni ust.

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem kojarzona jest zwykle ze słoneczną pogodą. Dlatego przebywając na dużych wysokościach należy uważać na pozorny brak słońca, jak zachmurzenie czy mgła. To zdradliwe oznaki. Faktem jest, że ponad 85% promieniowania UV odbija się od śniegu, a obecnośc chmur nie zwalnia nas z obowiązku pielęgnacji naskórka również w mniej pogodne dni. To ważna informacja szczególnie dla użytkowników snowboardu i nart.

Pamiętajcie, aby w okresie zimowym aplikować tłuste kremy, co najmniej 15 minut przed wyjściem z domu. Ubierajcie się ciepło, osłaniając skutecznie dłonie, głowę i pielęgnując twarz. Podczas przebywania na chłodzie, smarujcie usta specjalnymi pomadkami. Natomiast panie uprawiające sporty zimowe, powinny zrezygnować z kosmetków o lekkiej konsystencji, zawierających wodę na rzecz kosmetyków typowo ochronnych, uszczelniających naskórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *