Sposoby wiązania butów snowboardowych

Obecny rynek oferuje bardzo szeroki wybór butów snowboardowych. Męskie, damskie, dziecięce, miękkie, twarde, tanie i drogie – dokonanie zakupu właściwych butów to dziś nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników – umiejętności ridera, rodzaj posiadanych wiązań czy zasobność portfela. Jednym z kryterium wyboru jest sposób wiązania buta. Wyróżnić możemy 3 rodzaje wiązań buta dominujące dziś w sprzedaży. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom każdego z nich.

Buty snowboardowe sznurowane

BURTON RAMPART

Sznurówki znane są każdemu. To najprostsze rozwiązanie niczym nie różni się od zwykłego sznurowania codziennych butów, no może poza długością sznurówki 🙂 Sposób ten, choć stary, ma w dalszym ciągu szerokie grono zwolenników, zwłaszcza wśród starszych riderów, przyzwyczajonych do takiego rozwiązania. Sznurówki są przede wszystkim tanie, dlatego cena całego buta nie będzie powalająca. Chwalone są za możliwość dobrego ściśnięcia buta, przy czym możemy tak ściągać sznurówkę, aby w jednym miejscu but był luźniejszy, a w innym ciaśniej zawiązany. Samo sznurowanie trwa niestety dłuższą chwilę i wymaga raczej zdjęcia rękawic snowboardowych, co może uprzykrzyć wiązanie butów na mrozie. Także w przypadku poluzowania się sznurowania jego dociągnięcie będzie wymagało dłuższego postoju. Sznurówka to rozwiązanie niemal bezawaryjne, z czasem może dojść do przetarcia się sznurówek lub przecięcia ich w wyniku np. kontaktu z krawędzią innej deski, ale są to bardzo sporadyczne przypadki. Minusem jest także potrzeba użycia naprawdę sporej siły do mocnego zasznurowania buta, co może być przeszkodą dla drobniejszych kobiet. Klasyczną sznurówkę polecałbym doświadczonym riderom, którzy są w pełni świadomi zalet i wad rozwiązania.

Buty snowboardowe z zaciąganymi linkami

SALOMON F20W

Ewolucją systemu tradycyjnej sznurówki jest system linek, a właściwie jednej linki tworzącej pętle, która przepuszczona jest przez mechanizm blokujący w górnej części buta. Linkę zaciąga się aż do momentu uzyskania odpowiedniego ściśnięcia buta, a specjalny blokuje cofnięcie się linki. Zapadki pozwalają zaciągnąć linkę, natomiast blokują jej w ruch w odwrotnym kierunku, dzięki czemu but pozostaje zawiązany. Aby poluzować wiązanie, należy wcisnąć najczęściej dwa przyciski jednocześnie odpowiadające za popuszczenie linki. Nadmiar linki pozostały po zaciśnięciu chowamy do wnętrza buta, przeważnie przygotowane jest w tym celu specjalne miejsce.

Rozwiązanie to wykorzystuje kilku producentów, najbardziej znany jest system marki Salomon – Quick Lace System. Rozwiązanie to nie podnosi drastycznie ceny butów, gdyż nie jest po prostu bardzo skomplikowane. Użytkownicy chwalą je sobie za skuteczność i prostotę obsługi – w odróżnieniu od zwykłych sznurówek możemy w tym przypadku operować w rękawicach, a związanie i poluzowanie buta trwa bardzo krótko. Zdarzają się skargi na popuszczające mechanizmy blokujące, w wyniku czego co jakiś czas trzeba wiązanie dociągnąć. Zwolennicy naprawdę mocnego sznurowania narzekają na niemożność porządnego ściśnięcia buta, sporadycznie dochodzi do zerwania linki. System ten polecam średnio zaawansowanym użytkownikom, którzy nie mają potrzeby bardzo mocnego wiązania, a docenią przede wszystkim łatwość i szybkość zakładania i zdejmowania butów snowboardowych.

Buty snowboardowe z systemem BOA

ROME FOLSOM

System BOA na dobre zadomowił się w sporcie. Opatentowany system wiązania butów, oparty na metalowej lince przeciągniętej przez but, którą ściąga się poprzez obracanie kółkiem, na które nawija się linka. Kółko oczywiście posiada blokadę cofania się linki – zluzowanie wiązania możliwe jest dopiero po zwolnieniu blokady – najczęściej przez podciągnięcie kółeczka do góry. System stosowany jest w butach snowboardowych, ale także np. w butach rowerowych.

Zalety systemu BOA są niezaprzeczalne: system jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga dużej siły do porządnego zaciśnięcia buta, awarie (zerwania linki czy uszkodzenia mechanizmu blokującego) zdarzają się bardzo rzadko, a jeżeli już coś złego stanie się z systemem, ma on dożywotnią gwarancję – każdy profesjonalny sklep snowboardowy posiada u siebie małe centrum serwisowe – zestaw wszystkich części koniecznych do przeprowadzenia naprawy, a przeszkolony personel naprawi usterkę w 15 minut. Coraz częściej także na stokach możemy trafić na punkty serwisowe BOA, także w przypadku usterki podczas jazdy mamy szansę na ratunek.

Samo wiązanie jest szybkie i łatwe. Linkę można zacisnąć bardzo mocno, nie używając przy tym znacznej siły. Nadmiar linki nawija się na kółeczko ściągające, całość jest zatem bardzo schludna i estetyczna. Obecnie na rynku spotyka się buty z podwójnym lub nawet potrójnym systemem BOA – poszczególne sekcje buta mają osoby system wiązania dla zapewnienia idealnego, równego usztywnienia buta na nodze. Rozwiązanie to jest dość kosztowne i polecane głównie zaawansowanym riderom, wykorzystujących idealne, mocne sznurowanie.

W Internecie można spotkać opinie, że system BOA potrafi zamarzać na dużym mrozie i konieczne jest wówczas jego podgrzanie – riderzy polecają mieć przy sobie zapalniczkę. Jest w tym trochę prawdy, faktycznie przy niskich temperaturach system może się blokować, ale przywrócenie sprawności pojawia się po chwili spędzonej w ciepłej karczmie lub samochodzie. Poza tym czy tak często zachodzi konieczność zdejmowania butów na stoku?

System jest ciągle udoskonalany i zapewne niebawem wszystkie opisane powyżej problemy nie będą już występowały. Rozwiązanie BOA jest oczywiście dość kosztowne, zwłaszcza w potrójnym wydaniu wydatnie podnosi cenę butów. Jednakże zalety, jakie oferuje, mogą wynagrodzić jednorazowo większy wydatek – prostota obsługi i wysoka trwałość to główne jego zalety, które docenią zarówno zaawansowani, jak i początkujący użytkownicy.

Przed dokonaniem wyboru warto oczywiście wysłuchać porad doświadczonego sprzedawcy i przede wszystkim wybrać but wygodny – to właśnie komfort i dopasowanie muszą być głównym kryterium w procesie zakupowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *