Podział nart ze względu na przeznaczenie

Narty – teoretycznie bardzo proste urządzenie – 2 identyczne kawałki tworzywa, przypominające kształtem deski. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie, różnią się głównie grafiką i długością. Niestety, a właściwie na szczęście, nie jest tak łatwo. Obecne narty to bardzo zaawansowane technologicznie produkty, wśród których wyróżnia się kilkanaście odmian, przeznaczonych do różnych wariantów białego szaleństwa. Każdy z rodzajów ma swoją specyficzną nazwę, która niekoniecznie wprost wskazuje na przeznaczenie danego modelu narty. Zobaczmy, jakie są obecnie najpopularniejsze rodzaje nart i do czego dokładnie służą. wyjaśnimy, co oznaczają anglojęzyczne terminy, które widoczne są przeważnie w opisie danego modelu nart lub na niej bezpośrednio.

Life ski (soft carve, easy carve) – lekkie, stosunkowo miękkie narty dla absolutnie początkujących, pozbawione wymyślnych technologii, delikatnie taliowane

Allround – to zdecydowanie najszersza, najbardziej popularna kategoria, na co zresztą wskazuje jej nazwa. Teoretycznie narty do wszystkiego, oczywiście bez popadania w skrajności. Narty allround przeznaczone są dla spokojnych użytkowników, dla których głównym celem jest komfortowe poruszanie się po stoku – ważne, by był on dobrze przygotowany. Ten typ nart wybierają zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze.

Allmountain – również dość uniwersalne narty, które poradzą sobie zarówno na wygładzonych stokach, jak i w trudniejszych warunkach. Duży promień skrętu zawęża grupę docelowych użytkowników do raczej zaawansowanych narciarzy.

Freeride – coraz popularniejsze narty, o bardzo charakterystycznym kształcie – są potężne – szerokie i bardzo długie (często 190 cm).Bardzo duży promień skrętu 20-30 metrów. Przeznaczone są do swobodnej jazdy poza przygotowanymi trasami, po dziewiczym, nie ubitym puchu i zróżnicowanym podłożu. Liczba zwolenników freeride rośnie obecnie lawinowo, także w naszym kraju, dostarczając niesamowitej frajdy.

Charakterystyczne, potężne narty typu Freeride

 

 

Freestyle – także coraz popularniejsza odmiana. Narty tego rodzaju przeznaczone są do wykonywania najwymyślniejszych ewolucji, skoków na małych skoczniach, szaleństw w snowparkach, jazdy po muldach. Bardzo charakterystyczna jest konstrukcja typu twin tip umożliwia jazdę do tyłu (podniesione oba krańce nart).

Shorties – króciutkie narty (1m dugości) przeznaczone głównie do nauki.

Skicross (skiercross) – skicross to nazwa jednej z nowszych dyscyplin narciarskich – to po prostu wyścig 4 zawodników ze startu wspólnego, po specjalnie przygotowanym torze (mamy takie wyścigi motocyklowe i rowerowe). wygrywa pierwszy na dole, a więc osiągane są bardzo duże prędkości. Narty skicrossowe są więc stworzone do utrzymywania kontroli przy znacznych prędkościach, ale wymagają sporego doświadczenia narciarza. Stosuje się je na przygotowanych stokach

Racecarve – to produkt skierowany do bardzo zaawansowanych narciarzy, lubujących się w jeździe zbliżonej do slalmu giganta. Duże szybkości, długie skręty, twarde podłoże – tam racecarve czuje się najlepiej. Popularne w amatorskim gigancie.

Slalom gigant – narty niemal niedostępne w regularnej sprzedaży, posiadają je jedynie zawodowcy uprawiający slalom gigant. Promień skrętu to przynajmniej 21 m.

Slalom top – bardzo charakterystyczne narty – długość od 150 cm i promień skrętu 8-12 metrów daje im niesamowitą zwrotność, służą do agresywnej jazdy na przygotowanych stokach, wymagające – tylko dla ekspertów.

Slalom performance – „złagodzone” narty do slalomu, przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników ceniących sobie komfort jazdy. Stosunkowo łatwe w prowadzeniu dzięki dużej miękkości, najlepiej radzą sobie na przygotowanych trasach.

DH (down hill) – narty typowo zjazdowe, stosowane także w supergigancie. Niedostępne dla zwykłych śmiertelników (w sklepach). Imponujące wymiary – długość ponad 220 cm, promień skrętu 30m !

Narty z lat 80-tych – bardzo długie i pozbawione taliowania!

Jak widać, wybór na rynku jest ogromny. Dla początkującego narciarza jest to często istotna bariera -trudno odnaleźć się w zawiłej terminologii – na szczęście mamy w Polsce coraz większą ilość profesjonalnych sklepów narciarskich, zatrudniających wykwalifikowaną kadrę, która chętnie służy pomocą. Warto zdać się na porady sprzedawców – po krótkim wywiadzie powinni szybko dobrać narty, dzięki którym dni na stoku będą niesamowitym przeżyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *