Konserwacja odzieży z membraną Gore-Tex

W jednym z poprzednich wpisów poruszyliśmy tematykę pielęgnacji technicznej odzieży narciarskiej, wyposażonej w różnego rodzaju membrany. Poradnik zawierał uniwersalne porady, które sprawdzą się w przypadku znakomitej większości strojów narciarskich i snowboardowych dostępnych na rynku. Dziś przyjrzymy się dokładniej zagadnieniu konserwacji ubrań wyposażonych w najpopularniejszą z membran – słynny Gore-Tex!

Czasami słyszymy opinię, że odzież z Gore-Tex należy prać jak najrzadziej i bardzo uważać na zabrudzenia. Sam producent zapewnia, że nawet wielokrotne pranie nie pogorszy właściwości membrany, o ile oczywiście przyłożymy się odpowiednio do tej czynności.

Pranie przeprowadzamy zgodnie z zaleceniami na metce. Przeważnie zawiera ona standardowy zestaw porad. Większe plamy usuwamy ręcznie odplamiaczem przez właściwym praniem. Przed wrzuceniem do pralki odzież płuczemy kilkakrotnie w chłodnej wodzie, aby pozbyć się resztek środka odplamiającego. Pierzemy w temperaturze maksymalnie 40 stopni, kończąc pranie delikatnym, krótkim wirowaniem (unikajmy najszybszych wirowań). Wskazówka – lepiej prać częściej z mniejszą ilością proszku niż rzadziej z dużą jego ilością! Nie stosujemy wybielaczy!

Odzież można wyprasować, ale w nie za wysokiej temperaturze i bez pary. Suszenie możliwe jest w suszarkach, ale w niezbyt wysokiej temperaturze. Najlepiej pozostawić odzież do wyschnięcia.

Odzież jest oczywiście fabrycznie zaimpregnowana ale po kilku praniach może zacząć tracić swoje właściwości. Należy wówczas zastosować impregnaty chemiczne zgodnie z zawartymi na nich zaleceniami. Najlepiej stosować impregnaty w sprayu bez dodatku silikonu, najlepiej poszukać takich, które polecane są przez markę Gore – producenta membrany Gore-Tex.  Delikatne prasowanie bez pary także skutkuje reaktywowaniem fabrycznej impregnacji.

Odzież z membraną może oczywiście ulec uszkodzeniu. Nawet małe otarcia czy ryski na materiale mogą spowodować przenikanie wody do wewnątrz. Nie należy podejmować się samodzielnych napraw – dobrze jest poszukać licencjonowanego serwisu – profesjonalny sklep narciarsko-snowboardowy, w którym kupiliśmy odzież powinien pomóc w tej kwestii. Profesjonalnie przeprowadzona naprawa skutkować będzie przywróceniem pełni właściwości tkaniny Gore-Tex.

Stosując się do powyższych zaleceń będziecie mogli przez wiele lat cieszyć się pełną efektywnością odzież z membraną Gore-Tex, której świetne właściwości chronią od lat tysiące narciarzy i snowboardzistów na całym świecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *