Graphen w nartach Head Joy – nowość sezonu 2015!

W sklepach narciarskich można już oglądać i zakupić narty z kolekcji 2015. Wybór jest jak zwykle ogromny – producenci dali z siebie wszystko i prześcigają się w kuszeniu klienta nowinkami technologicznymi i wspaniałą szatą graficzną. W tegorocznej ofercie jest kilka perełek, którym warto przyjrzeć się bliżej. Dziś weźmiemy na warsztat nową serię produktów marki Head, która zdecydowała się na zastosowanie ciekawego materiału do produkcji nart – Graphen, bo o nim mowa, to ponoć najwytrzymalszy, i zarazem nallżejszy materiał, jaki udało się wyprodukować człowiekowi. Zobaczmy, jak jest naprawdę?

Marka Head jest znana i lubiana przez Polaków. Produkuje sprzęt narciarski – narty, buty, kijki narciarskie, kaski i pozostałe akcesoria, ale także bardzo cenione wyposażenie tenisistów. Historia Head Ski sięga 1947 roku, kiedy to inżynier lotnictwa, Howard Head, po raz pierwszy spróbował jazdy na nartach i potężnie się rozczarował. Narty były ciężkie i toporne w prowadzeniu. Wykorzystując swoją wiedzę zaczął eksperymentować z różnymi materiałami w nartach i tak zrodziła się marka Head Ski. W wyniku eksperymentów powstały narty, będące połączeniem drewnianego rdzenia z warstwami metalu, plastikową ścianą boczną oraz stalową krawędzią na całej długości desek, co zrewolucjonizowało przemysł narciarski. Jazda okazała się znacznie łatwiejsza, dzięki czemu sport ten zaczęły uprawiać rzesze ludzi. W ślad szybko podążyły produkty konkurencji, dzięki czemu narciarstwo zaczęło błyskawicznie się rozwijać, aż do dzisiejszego kształtu.

Narty Head Super Joy, wyróżnione pierwszą nagrodą ISPO na sezon 2014/15

Head znany jest z ciekawych eksperymentów polegających na stosowaniu wymyślnych materiałów do produkcji nart. Włókno szklane i węglowe stosuje się już od dobrych kilku lat, dlatego też marka poszła o krok dalej i w damskiej kolekcji  na sezon 2015 zaczęła stosować Graphen – zdaniem inżynierów z Head, Graphene™ jest pierwszym, dwuwymiarowym kryształem, zapewniającym wyjątkowe właściwości. Jest to najcieńszy i najlżejszy materiał jaki kiedykolwiek został wynaleziony. Graphene™ to również najmocniejszy materiał, twardszy od diamentu i 300 razy mocniejszy od stali, a wszystko to w materiale grubości jednego atomu. Graphene™ jest głównym filarem nowej kolekcji JOY,w której zaskakująca lekkość w połączeniu z perfekcyjnie zbalansowaną nartą to doskonała kombinacja zapewniająca pełną kontrolę w każdej sytuacji. W połączeniu z innymi lekkimi materiałami, takimi jak koroyd i carbon, GRAPHENE™ pozwala zaoszczędzić nawet do 350 gram.

Struktura nart z serii Joy

Stosowanie Graphenu wykorzystano także w celu korzystniejszego rozłożenia masy w narcie. Graphen stosuje się na krańcach nart, powierzchnia pod wiązaniem pozostaje niezmieniona. W zależności od długości i przeznaczenia narty stosuje się odpowiedni dawkowania nowego materiału, dzięki czemu narta zachowuje się w oczekiwany od niej sposób – dzięki właśnie idealnemu wyważeniu. Omawiana, dedykowana kobietom seria Joy, dzieli się na narty zjazdowe i służące do jazdy poza trasą.

Na żółto miejsca, w których zastosowano Graphen

Czas pokaże, czy nowa technologia przyjmie się na rynku. Wiosenne testy Head wypadły obiecująco, musimy oczywiście chwilę poczekać na opinie doświadczonych narciarek. Narta na pewno jest wyraźnie lżejsza, co zapewne pomoże drobniejszym paniom w poprawieniu osiągów na stoku.

Narty z kolekcji Head Joy dostępne są już m.in. w sklepie Snowshop.pl, zlokalizowanym w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 38b, który możemy szczerze polecić – ze względu na profesjonalną obsługę i znakomite zatowarowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *