Fischer Vacuum Fit

Producenci sprzętu narciarskiego nie ustają we wdrażaniu do sportu niemal kosmicznych technologii służących poprawie komfortu i precyzji jazdy. Kolejnym krokiem w tej krucjacie jest pojawienie się systemu Fischer Vacuum Fit – zaawansowanego technologicznie pieca do wygrzewania termoformowalnych butów narciarskich. Marka Fischer słynie z innowacyjnego podejścia do narciarstwa, co potwierdza wdrożeniem wspomnianej wyżej technologii. Wyróżnia się ona wyraźnie na tle podobnych pomysłów konkurencji. Poniżej krótkie omówienie najważniejszych cech Vacuum Fit.

Pomysł termoformowalnych butów narciarskich i butów snowboardowych nie jest nowy. Czołowi producenci sprzętu od dobrych kilku lat stosują wygrzewalne buty wewnętrzne, które dopasowują się do kształtu stopy użytkownika. Efekt nie zawsze jest zadowalający, czasami przeszkadza sama skorupa. W takim przypadku można poddać but narciarski technice odbarczania, czyli mechanicznego modyfikowania kształtu skorupy – po uprzednim podgrzaniu. Proces ten nie jest jednak dokładny – odbywa się na pustym bucie, czyli „na oko”. Fischer połączył oba pomysły w jedno właśnie w systemie Vacuum Fit. Wygrzewaniu poddaje się zarówno but wewnętrzny, jak i samo skorupę. Pomysł jest dość prosty – potrzebnych jest kilka elementów: wygrzewalny but (oznaczony hasłem Vacuum Fit), specjalny piec, skarpeta wychładzająca skorupę oraz specjalna poduszka powietrzna, która dociska nagrzany but od zewnątrz! Formowanie odbywa się więc jednocześnie od środka – pod naciskiem stopy, a także od zewnątrz, gdzie naciska poduszka powietrzna o regulowanej ciśnieniem powietrza sile nacisku na skorupę.

Cały proces trwa ok. 20 minut, czyli bardzo krótko. But wygrzewa się w piecu rozgrzanym do 80 stopni Celsjusza przez 10 minut. Następnie klient zakłada buty na nogę. Kolejnym krokiem jest obłożenie buta matami chłodzącymi, które na koniec otacza się pompowaną poduszką, która dociska całość do stopy z wybraną siłą. Ten etap trwa maksymalnie 10 minut. Efektem finalnym jest idealnie dopasowany but, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz! Żaden seryjnie produkowany but, nawet najlepiej dobrany, nie będzie nigdy tak wygodny jak uformowany w procesie Vacuum Fit!

Przebieg procesu formowania buta możecie obejrzeć na poniższym filmie!

Osoby traktujące narciarstwo poważnie powinny rozważyć zakup butów zgodnych z systemem Vacuum Fit. Idealnie dobrany sprzęt pozwoli wykorzystać maksimum możliwości, jakie daje dany stok oraz na jakie pozwala dobrze wytrenowany organizm. Teraz pozostaje tylko czekać na odpowiedź konkurencji – poprzeczka w wyścigu o stworzenie idealnie dopasowanego buta postawiona jest obecnie bardzo wysoko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *