Rodzaje wiązań snowboardowych

Na rynku istnieje obecnie kilka rodzajów wiązań snowboardowych, które najogólniej można podzielić na miękkie i twarde. Wiązania miękkie dzielimy na STRAP-IN, STEP-IN oraz system hybrydowy (najczęściej produkcji FLOW), a wiązania twarde to typowo zawodnicze wiązania, stosowane w dyscyplinach alpejskich, gdzie głównym celem jest osiągnięcie jak największej prędkości.

Wiązania typu STRAP-IN to obecnie najpopularniejszy system, oparty na dwóch paskach oraz sztywnym zapiętku (łyżce). Jeden z pasków przechodzi przez czubek buta, zapobiegając jego wysuwaniu się z wiązania, drugi, przebiegający w okolicy kostki, utrzymuje na miejscu piętę. Łyżka zapobiega nadmiernemu odchylaniu się do tyłu. Do wiązań stosuje się buty oparte na sztywnej, ale umożliwiającej delikatne ugięcie podeszwie, dzięki czemu cały zestaw but-wiązanie jest bardzo komfortowy, zapewniając przy tym wysoki poziom kontroli nad deską. Wadą tego typu rozwiązania jest kłopotliwe zapianie – aby umieścić but w wiązaniu należy całkowicie rozpiąć oba paski, co u mniej doświadczonych użytkowników oznacza konieczność siadania na śniegu w celu zapięcia deski. Paski zapinane są za pomocą tzw. pompek, którymi dociąga się paski aż do osiągnięcia pożądanej siły zapięcia. Konieczne do wykonania regulacje ograniczają się do wyboru punktów zaczepienia pasków w taki sposób, aby odpowiednio obejmowały dany model i rozmiar buta.

Wiązanie Strap IN

Wiązania STEP-IN przypominają ideą zatrzaskowe pedały rowerowe. Składają się ze specjalnych wiązań pozbawionych pasków oraz dedykowanych do nich butów. Wiązanie posiada na podstawie specjalny bolec, który dopasowany jest do otworu w podeszwie buta. But wpina się w wiązanie, a całość usztywnia łyżka. Rozwiązanie to jest mniej popularne od systemu paskowego, choć znacznie ułatwia wpięcie w deskę. Nadaje się do spokojniejszej jazdy, ale na pewno nie sprawdzi się przy skokach czy poważniejszych ewolucjach, co pewnie ma wpływ na mniejszą popularność systemu wśród miłośników ostrzejszej jazdy.

Wiązanie Step IN

Osobną kategorię stanowi system hybrydowy, będący próbą połączenia powyższych pomysłów. Najpopularniejszy jest w tym segmencie system opracowany przez firmę FLOW – dwa osobne paski połączone są w tym przypadku ze sobą ponad butem, tworząc 3D Strap, a łyżkę odchyla się do tyłu, dzięki czemu można wsunąć but do wiązania bez konieczności rozpinania pasków – konieczne jest tylko ich wstępne wyregulowanie, aby potem idealnie pasowały do buta. Rozwiązanie to wymaga stosowania butów FLOW – produkty innych marek nie zapewnią odpowiedniego poziomu trzymania buta. Rozwiązanie ma wielu zwolenników, jak i przeciwników, choć grupa tych pierwszych stale rośnie. Nie należy do najtańszych, ale, jeżeli wierzyć opiniom użytkowników, sprawdza się dobrze nawet w agresywnej jeździe, a przy tym znacznie przyśpiesza i ułatwia proces wpinania butów w deskę snowboardową.

Wiązania FLOW

Osobna grupa to wiązania twarde, stosowane głównie przez zawodników w dyscyplinach alpejskich, gdzie chodzi głównie o prędkość. Na amatorskim stoku praktycznie ich nie spotkamy – są mało komfortowe, i oczywiście dość drogie.

Wiązania twarde

W Waszej karierze snowboardzisty w znakomitej większości przypadków trafcie na zwykłe wiązania oparte na 2 osobnych paskach, które są obecnie standardem. Ci bardziej doświadczeni postawią być może na coraz popularniejszy system FLOW. Pozostałe typy wiązań to produkty raczej niszowe, ale warto wiedzieć o ich istnieniu, aby wiedza o ukochanej dyscyplinie sportu była jak najbardziej kompletna.

Kwestie zalet i wad poszczególnych rodzajów wiązań snowboardowych możecie poddać pod dyskusję na naszym profilu na Facebooku – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *