Rodzaje desek snowboardowych

Grudzień to miesiąc, w którym sprzedaż sprzętu narciarskiego i snowboardowego rusza pełną parą. Motywuje nas bardziej zimowa temperatura, zarezerwowane wyjazdy w góry oraz oczywiście Święta i związany z nimi szał prezentowy. Dziś więc krótki przewodnik, dzięki któremu skuteczniej dobierzecie najlepszą deskę snowboardową dla siebie. Oczywiście poniższy tekst to tylko podstawy, ale warto przyswoić sobie tych kilka zwrotów, aby pewniej czuć się w sklepie i lepiej zrozumieć sprzedawcę, który w rozmowie z nami na pewno posłuży się takim właśnie językiem. Do rzeczy!

Najogólniej deski snowboardowe podzielić możemy na miękkie i twarde:

deski miękkie – polecane na początek przygody snowboardowej, w połączeniu z miękkimi wiązaniami i butami doskonale sprawdzają się w snowparkach przy wykonywaniu skoków i ewolucji. Dobrze poradzą sobie na przygotowanych stokach, ale nie będą bardzo szybkie. Zdecydowanie nie nadają się do jazdy poza trasą.

deski twarde – przeznaczone dla doświadczonych riderów, sprzyjają osiąganiu wysokich prędkości. Powinny być używane wraz z twardymi wiązaniami i butami.

Poszczególne rodzaje desek sklasyfikowane są pod względem przeznaczenia, które z reguły można rozszyfrować ze skrótu lub jego rozwinięcia w języku angielskim. Szczegóły poniżej:

deski AM – All mountain – uniwersalne, jak sama nazwa wskazuje, deski. Nieźle poradzą sobie praktycznie w każdym terenie, są dość łatwe w prowadzeniu, przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych riderów, którzy oczekują od snowboardu przede wszystkim frajdy z jazdy i dużego komfortu – kilka godzin na stoku na desce AM nie męczy tak bardzo jak na wąsko wyspecjalizowanych deskach. To taki złoty środek – oczywiście dla poszukujących większych wrażeń w parku czy w super szybkiej jeździe deska AM będzie niewystarczająca. Idealna na początek.

deski FS – Freestyle – najlepiej sprawdzą się w snowparku, podczas wykonywania wszelkiego rodzaju trików, skoków i ewolucji, także podczas jazdy. idealne do jazdy na half-pipe

deski FR – freeride – przeznaczone do jazdy poza przygotowanymi trasami, po puchu. Specjalna konstrukcja – są długie, sztywne, wąskie pod wiązaniami, z mocniej podniesionym przodem – umożliwia stabilną jazdę z dużymi prędkościami i kontrolowane, agresywne skręty. Zdecydowanie dla doświadczonych riderów.

deski PP – half pipe, BA – big air – dłuższe od zwykłych desek freestyle, przeznaczone do half pipe i wysokich skoków. Dzięki długości zapewniają szybki najazd na przeszkodę i stabilne lądowanie. Są też bardzo miękkie – co znacząco poprawia siłę wybicia.

deski JB – jibbing – przeznaczone do ślizgów na wszelkiego rodzaju rurkach i boxach. Dzięki dużej szerokości zyskujemy stabilność, a mocno podniesiony nose (przód deski) i tail (tył) ułatwia lądowanie (możemy wylądować przodem lub tyłem).

deski BM – big moutain – bardzo sztywne deski przeznaczone do osiągania wysokich prędkości poza trasą. Duży problem skrętu czyni je trudnymi w prowadzeniu przy małych prędkościach.

deski FC – free carve – krótkie i wąskie deski przeznaczone do dynamicznej jazdy krótkimi, ciętymi skrętami po dobrze przygotowanych stokach.

deski RC – race – deski dla zawodników, ew. bardzo ambitnych amatorów z doświadczeniem. Bardzo dobrze radzą sobie przy dużych prędkościach i szybkich zmianach krawędzi. Podwinięty nose i płaski tail dla poprawy stabilności. Większy promień skrętu w odmianach do slalomu giganta, mniejszy przy zwykłym slalomie.

Z powyższych desek oczywiście najczęściej spotykać będziecie deski All Mountain, głównie z powodu ich uniwersalności. Wąsko wyspecjalizowane deski zaczynają się pojawiać w najlepszych sklepach snowboardowych, ale ich udział w całości oferty jest symboliczny. Wiedzę zdobytą po przeczytaniu tego wpisu warto oczywiście skonfrontować z poradą doświadczonego sprzedawcy, który powinien bez problemu dobrać każdemu klientowi najlepszą dla niego deskę. Mamy nadzieję, że wszystko, o czym będzie mówił do Was doradca w sklepie, będzie dzięki temu wpisowi bardziej zrozumiałe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *