Konserwacja technicznej odzieży narciarsko-snowboardowej

Jakość odzieży narciarsko-snowboardowej poprawiła się znacząco w ostatnich latach. Nowoczesne materiały zapewniają użytkownikom ciepło i nieprzemakalność, nie krępując jednocześnie ruchów i gwarantując odpowiedni komfort termiczny – odprowadzanie ciepła generowanego przez organizm podczas ruchu. Aby jak najdłużej cieszyć się ich pełną funkcjonalnością należy właściwie dbać o zastosowane w kurtkach i spodniach membrany. Dziś krótko o tym, jak właściwie czyścić i prać odzież techniczną?

Najważniejszą zasadą jakiej należy przestrzegać jest stosowanie się do zaleceń producenta umieszczonych na metce. Wskazania dotyczące temperatury prania to niemal świętość i nie wolno ich przekraczać! Poza temperaturą na wszywce znajdą się zapewne inne wytyczne, wśród których będzie zapewne zakaz wirowania oraz suszenia w wysokich temperaturach, a także ostrzeżenie przed stosowaniem proszku do prania. Do wszystkich tych wskazówek należy się bezwzględnie stosować – zaniedbanie choć jednej z wytycznych może prowadzić do uszkodzenia membran, co uczyni naszą odzież często bezużyteczną do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Raz utraconych właściwości nie da się przywrócić. Wytyczne powyższe odnoszą się do prania odzieży w pralkach automatycznych – w miarę możliwości nie należy robić tego zbyt często, najlepiej 1-2 razy w sezonie, a wszystkie mniejsze zabrudzenia usuwać na bieżąco wilgotną szmatką i roztworem z delikatnego mydła, jak najszybciej po wykryciu zabrudzenia.

Jeżeli zachodzi już konieczność wyprania odzieży technicznej w pralce najlepiej posłużyć się specjalistycznymi środkami piorącymi, a następnie impregnującymi. My mamy największe doświadczenia z produktami Nikwax, które możemy zdecydowanie polecić. Do prania właściwego stosujemy Nikwax Tech Wash, stosując ilości zalecane przez producenta na etykiecie. Po zakończonym praniu kurtki nie należy wirować, lecz pozostawić ją do wyschnięcia z dala od źródeł ciepła. Co 2-3 prania można poddać odzież impregnacji, który to proces poprawi funkcjonalność starszych memebran. Są na to 2 sposoby: środek Nikwax  TX-Direct Wash In do stosowania w pralce lub ten sam produkt w formie natryskiwanej na suchą odzież – TX-Direct Spray On. Drugą formę impregnacji należy stosować w dobrze wentylowanym otoczeniu – to dość mocna chemia, której zapach nie należy do przyjemnych.

Stosując się do powyższych wytycznych będziemy mogli skutecznie wyczyścić odzież przy zachowaniu pełni ich cudownych właściwości chemicznych. Warto przyłożyć się do tych czynności – konieczność wymiany elementów profesjonalnej odzieży technicznej będzie sporym, a do tego nieplanowanym obciążeniem domowego budżetu!

Wszystkie wymienione powyżej środki piorące i konserwujące możesz zakupić w sklepie SnowShop.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *