Co to jest softshell?

Podczas poszukiwania odzieży do uprawiania sportów w trudniejszych warunkach pogodowych na pewno spotkamy się z terminem softshell. Ten popularny w ostatnich latach typ odzieży może stanowić bardzo ciekawą propozycję dla osób poszukujących lekkiej, zewnętrznej warstwy ubioru, która zapewni komfort termiczny w chłodnych, ale suchych warunkach, nie rujnując przy tym portfela.

Softshell 4F

Nazwa softshell podkreśla odmienność tego typu ubioru od tradycyjnej koncepcji ubioru na ciężkie warunki (hardshell) czyli zaawansowanej technologicznie kurtki wyposażonej w mocno wodoszczelne membrany i podklejone szwy, pod którą najczęściej stosuje się gruby polar dla poprawy komfortu cieplnego. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, ale nie zapewnia często należytej oddychalności. Twórcy odzieży doszli do wniosku, że znakomitą część aktywności fizycznych podejmujemy w nie ekstremalnych warunkach pogodowych, konieczne jest więc stworzenie nieco lżejszej, tańszej odzieży dla amatorów turystyki górskiej, ale także sportów letnich i zimowych, uprawianych w chłodnych, ale przeważnie suchych warunkach. Początkowo nie zakładano stosowania membran, ale szybki rozwój technologii produkcji materiałów tego typu umożliwił stworzenie odpowiednio lekkiej warstwy zewnętrznej, zapewniającej dużą lekkość, swobodę ruchów, a przy tym bardzo wysoką wiatro i niezłą wodoszczelność. Często w softshellach spotkamy windstopper, jako membranę o bardzo wysokiej odporności na wiatr! Omawiany typ odzieży sprawdzi się więc idealnie na rowerowych wycieczkach w chłodniejsze dni, ale także na stoku, kiedy temperatura nie spada poniżej zera.

Budowa odzieży softshell jest bardzo prosta – wewnętrzną warstwę stanowi krótko strzyżony polar, na zewnątrz mamy wspomnianą membranę ze średniej półki przepuszczalności, zabezpieczoną przed zniszczeniami cienką warstwą poliestru. Nie przemoknie przy umiarkowanie silnych opadach, ogrzeje przy umiarkowanym, niezbyt zimnym wietrze. Softshell nie ma podklejanych szwów – może więc właśnie w tych miejscach przemakać w pierwszej kolejności, ale z drugiej strony jest dzięki tym miejscom zapewniona bardzo dobra cyrkulacja powietrza, co znacznie poprawia komfort użytkowania.

Softshell będzie idealną odzieżą do uprawnia aktywności fizycznej w niskich, ale dodatnich temperaturach, raczej w warunkach suchych. Pod softshell ubieramy się lekko – cienka warstwa bielizny termicznej powinna wystarczyć na temperatury ok. 5-10 stopni. Przy niższych konieczne będzie zastosowanie grubszych odmian bielizny termicznej. Wybierając rozmiar zwróćmy uwagę na dość dobre dopasowanie kurtki – aby spełniła swoją funkcję nie powinna być za luźna.

Dobry softshell to wydatek ok. 200-300 złotych, a więc znacznie mniej niż kosztować nas może profesjonalna kurtka narciarska czy snowboardowa. Warto mieć w szafie tego rodzaju wyposażenie, tym bardziej, że ekstremalnie niskie temperatury zdarzają się w Polsce coraz rzadziej, a jak już przyjdą, nie zostają na długo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *